| Informacji odnośnie leczenia udzielamy pod nr tel.: 791408840 |

Uszkodzenia łąkotek


uszkodzenia łąkotek

 

 

PRZYCZYNY

Uszkodzenia łąkotek są efektem pojedynczego urazu lub sumujących się mikrourazów. Poza bólem podczas zginania stawu, częstym objawem uszkodzenia łąkotki jest zablokowanie stawu, to znaczy brak możliwości zgięcia i wyprostu.
Łąkotka przyśrodkowa ulega uszkodzeniu 4-krotnie częściej niż łąkotka boczna.

 

uszkodzenia łąkotek

DIAGNOSTYKA

W diagnostyce uszkodzenia łąkotki najistotniejsze jest umiejętnie i rzetelnie przeprowadzone badanie ortopedyczne kolana. Przy pomocy szeregu tzw. testów łąkotkowych doświadczony ortopeda jest w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić rodzaj uszkodzenia. Konieczne jest też wykonanie RTG stawu kolanowego w 2 projekcjach. W uzasadnionych przypadkach warto poszerzyć diagnostykę o USG i/lub rezonans magnetyczny.

 

LECZENIE

Uszkodzona łąkotka dająca objawy bólowe wymaga leczenia operacyjnego – artroskopii kolana. O ile to możliwe dąży się do zachowania łąkotki w całości – warunkiem jest jednak umiejscowienie uszkodzenia w tzw. przytorebkowej części łąkotki, ponieważ tylko w tym miejscu łąkotka jest ukrwiona, co umożliwia jej regenerację po zeszyciu. Jeśli uszkodzenie nie kwalifikuje się do naprawy, należy usunąć niestabilne fragmenty łąkotki (meniscektomia).

 

BIULETYN

Akceptację "Politykę prywatności"

Email marketing powered by FreshMail