| Informacji odnośnie leczenia udzielamy pod nr tel.: 791408840 |

Po operacji

Troskliwa opieka - najważniejszy element leczenia

Prócz tego, że na co dzień leczymy innych, sami także bywamy chorymi, a każdy z nas przebył niejedną swoją operację, niektórzy też artroskopię. Doświadczenie bycia pacjentem jest dla lekarza bezcenne, ponieważ pozwala na własnej skórze zrozumieć jak powinno się sprawować opiekę nad drugim człowiekiem.
Jest oczywiste, że TROSKLIWA OPIEKA LEKARSKA w okresie pooperacyjnym ma podstawowe znaczenie dla rekonwalescencji, i w naszym przeświadczeniu, jest to, obok technicznych umiejętności operatora, najważniejszy element leczenia.
Mając to na uwadze, dokładamy wszelkich starań, by leczeni przez nasz zespół pacjenci, przez cały okres po operacji mieli do dyspozycji lekarza, który prowadził leczenie.

Z uwagi na to, że nasi pacjenci, dzień po artroskopii opuszczają klinikę i wracają, często do bardzo odległych zakątków Polski i Świata – opiekę nad ich stopami, siłą rzeczy musimy sprawować na odległość. Na szczęście, obecnie nie sprawia to większych trudności – dzięki możliwościom przesyłania zdjęć na pocztę e-mail oraz regularnie kontaktując się telefonicznie, możemy na bieżąco kontrolować przebieg gojenia, a w sytuacjach wymagających działania, bezzwłocznie reagować (bez umawiania się i oczekiwania na wizytę lekarską).
Wypracowany przez nas model opieki po operacji, bardzo dobrze się sprawdza i z powodzeniem stosujemy go od wielu lat. W ten sposób towarzyszyliśmy już setkom pacjentów w dochodzeniu do sprawności.

 

 

 

artroskopia poznan

 

Zwolnienie lekarskie po artroskopii

Zwolnienie lekarskie wystawiamy wedle życzenia pacjenta, na cały okres leczenia.

Zazwyczaj po artroskopii zwolnienie z pracy obejmuje okres 2 tygodni, a po rekonstrukcji ACL przynajmniej 8 tygodni.

Na życzenie, pacjentom zamieszkałym poza granicami Polski, wystawiamy zaświadczenia o dokonanym leczeniu w języku angielskim, które powinny być respektowane przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej zagranicą, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie zwolnienia lekarskiego na czas rehabilitacji po zabiegu.

 

Pierwsze dni po operacji kolana

Pierwszych kilka dni po zabiegu operacyjnym należy zarezerwować sobie na spokojne wypoczywanie, najlepiej w pozycji leżącej.

Pacjenci rozpoczynają rehabilitację kolana w oparciu o zestawy ćwiczeń opracowane przez nasz zespół.

W związku z naruszeniem tkanek w podczas operacji, organizm reaguje obrzękiem. Kilkanaście minut w pozycji pionowej wystarczy, żeby odczuć jego narastanie.
By temu przeciwdziałać, dobrze jest:
– utrzymywać operowaną nogę możliwie wysoko, powyżej poziomu serca,
– stosować leki przeciwobrzękowe (np. Aescin 3x dziennie po 2 tabl.),
– schładzać kolano przy użyciu zmrożonych okładów żelowych.

Należy również pamiętać o KONIECZNOŚCI STOSOWANIA LEKÓW PRZECIWZAKRZEPOWYCH.
Leki te w postaci zastrzyków, aplikujemy skórę brzucha, raz dziennie o tej samej porze, zgodnie z instrukcją dołączoną przez producenta leku.

Po operacji rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego (rekonstrukcja ACL) w naszej Klinice, Pacjenci nie wymagają noszenia ortezy!!

 

po operacji kolana

 

Przeciwdziałanie bólowi pooperacyjnemu - walka z bólem po artroskopii

Właściwa walka z bólem opiera się na stosowaniu niewielkich dawek kilku różnych leków. Jest to strategia, po pierwsze skuteczniejsza, po drugie bezpieczniejsza, w stosunku do stosowania dużych dawek jednego leku.
Wychodząc z Kliniki otrzymacie Państwo receptę na lek przeciwbólowy z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych (np. DICLAC), który warto przyjmować na zmianę lub łącznie z przedstawicielami innych grup leków przeciwbólowych, takich jak: PYRALGINA, czy PARACETAMOL.
Każdy z tych leków jest inaczej metabolizowany przez organizm, dzięki czemu można je bez obaw łączyć ze sobą. Uzyskujemy wówczas lepszą kontrolę bólu niż przy stosowaniu jednego leku, natomiast efekty uboczne będą mniejsze z uwagi na niewielkie dawki poszczególnych leków.

 

Drugi tydzień

W drugim tygodniu po leczeniu artroskopowym zazwyczaj następuje znaczna poprawa sprawności.
Tendencja do obrzęku maleje, a pacjenci dużo lepiej radzą sobie z poruszaniem.

Nasi pacjenci rehabilitują się samodzielnie w oparciu o opracowane przez nasz zespół ZESTAWY ĆWICZEŃ, które udostępniamy tutaj.

 

Wizyta pooperacyjna po leczeniu artroskopowym

Tkankę skórną można szyć wyłącznie szwami nierozpuszczalnymi, tak więc po zrośnięciu się brzegów ran, należy je usunąć.
Rany pooperacyjne na kolanie goją się przeciętnie 7-10 dni i po tym okresie zapraszamy na wizytę pooperacyjną do naszych gabinetów, na której USUNIEMY SZWY SKÓRNE.
Oczywiście pacjenci mieszkający w dużej odległości od Poznania mogą zdjąć szwy u lokalnego ortopedy.

Kąpiel nogi możliwa jest dopiero następnego dnia po zdjęciu szwów.
Natomiast począwszy od 3go tygodnia, można wcierać maść CONTRACTUBEX, dzięki której blizny uzyskają estetyczny wygląd.

 

Fizykoterapia po artroskopii

Po operacji kolana (artroskopii) wskazane jest by operowaną kończyne poddawać zabiegom fizykoterapii.
Takie zabiegi można wykonać w gabinetach fizykoterapeutycznych w miejscu zamieszkania (koszt pojedynczego zabiegu waha się między 10 a 15zł).
ULTRADŹWIĘKI przyspieszają regenerację tkanek, naświetlanie LAMPĄ SOLLUX (Z FILTREM CZERWONYM) pobudza gojenie się tkanek miękkich, a MASAŻ WIROWY poprawia ukrwienie i przeciwdziała obrzękom operowanych kończyn.

Proponujemy stosować je według następującego planu:

Ultradźwięki
dzień przerwy
Sollux (filtr czerwony)
dzień przerwy
Masaż wirowy
dzień przerwy

i taki cykl powtórzyć od 3 do 5 razy – w zależności od postępów gojenia.

po operacji kolana

 

 

artroskopia kolana

 

po operacji kolana

 

Wizyta kontrolna

Po około 6 tygodniach od zabiegu artroskopii kolana zapraszamy na WIZYTĘ KONTROLNĄ, podczas której ocenimy efekty leczenia i zalecimy dalsze postępowanie.

Oczywiście przez cały okres pooperacyjny pozostajemy w kontakcie telefonicznym i e-mailowym, by na bieżąco kontrolować dochodzenie pacjentów do sprawności.

 
 
 
 
 
 
 BIULETYN

Akceptację "Politykę prywatności"

Email marketing powered by FreshMail