Gonartroza – Choroba zwyrodnieniowa kolan

Choroba zwyrodnieniowa kolana – inaczej gonartroza, dotyka głównie osoby powyżej 50 roku życia. Staw kolanowy jest najczęstszym miejscem występowania zmian zwyrodnieniowych. Dominującym objawem jest ból przedniej lub przyśrodkowej (wewnętrznej) części kolana. Choroba ma charakter postępujący, z występowaniem okresów zaostrzeń i remisji.

Dolegliwości nasilają się podczas ruchu. Z czasem jednak zaczynają pojawiać się także w spoczynku, a nawet w nocy. Przy znacznej destrukcji stawu dochodzi do jego deformacji, zagięcia osi kończyny oraz postępującego ograniczenia ruchomości. W okresach zaostrzeń często pojawia się wysięk (potocznie “woda w kolanie”). W przebiegu gonartrozy nierzadko dochodzi do powstawania torbieli Bakera.

DIAGNOSTYKA
W diagnostyce gonartrozy, oprócz dokładnego badania ortopedycznego, wykonuje się zdjęcia rentgenowskie na stojąco.

LECZENIE NIEOPERACYJNE
Istnieje wiele sposobów leczenia zmian zwyrodnieniowych kolan. W zależności od zaawansowania choroby stosuje się ćwiczenia fizyczne pod okiem rehabilitanta, zabiegi fizykoterapeutyczne, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz suplementy diety wspomagające odżywianie chrząstki.

W początkowej fazie choroby dobre efekty można osiągnąć dzięki zastrzykom z kwasu hialuronowego podawanych przez ortopedę bezpośrednio do stawu kolanowego. W późniejszych etapach ulgę mogą przynieść tzw. blokady – to jest zastrzyki z podaniem leku sterydowego.

LECZENIE OPERACYJNE
Artroskopia przynosi ulgę poprzez oczyszczenie stawu i usunięcie postrzępionych fragmentów uszkodzonych łąkotek, wolnych fragmentów chrząstki oraz wypłukanie elementów rozpadu chrząstki.

Zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe mogą wymagać radykalniejszych zabiegów np. osteotomii kości piszczelowej lub endoprotezoplastyki, czyli wszczepienia endoprotezy.