| Informacji odnośnie leczenia udzielamy pod nr tel.: 791408840 |

Gonartroza – Choroba zwyrodnieniowa kolan

CHOROBA ZWYRODNIENIOWA KOLAN - OBJAWY

Choroba zwyrodnieniowa kolan – inaczej gonartroza, dotyka głównie osoby powyżej 50 roku życia. Staw kolanowy jest najczęstszym miejscem występowania zmian zwyrodnieniowych. Dominującym objawem jest ból przedniej lub przyśrodkowej (wewnętrznej) części kolana. Choroba ma charakter postępujący, z występowaniem okresów zaostrzeń i remisji.

Procesy zwyrodnieniowe obejmują procesy niszczące i wytwórcze. W proces destrukcji i przebudowy zaangażowane są struktury kostne – następuje zwiększenie grubości i gęstości beleczek kostnych oraz zmniejszenie średniej odległości między beleczkami.
W konsekwencji tych zmian powstają mikrozłamania i zagęszczenie struktury kostnej.
Zachodzą zmiany mechaniczne w stawie.
Powtarzające się urazy powodują również zmiany właściwości i struktury chrząstki.
W wyniku tych urazów powstają nadżerki.

Powstające w wyniku zmian stosunków w stawie przeciążenia dają dalsze zmiany w obrębie aparatu torebkowo – więzadłowego, w obrębie łąkotek i pozostałych struktur stawu.

Powstają torbiele, zmiany w obrębie struktury kolagenu, utrata elastyczności tkanek i wiele innych procesów, które nieuchronnie prowadzą do zniszczeń stawu.

Choroba zwyrodnieniowa kolan cechuje sie tym, że dolegliwości nasilają się podczas ruchu.
Z czasem jednak zaczynają pojawiać się także w spoczynku, a nawet w nocy.
Przy znacznej destrukcji stawu dochodzi do jego deformacji, zagięcia osi kończyny oraz postępującego ograniczenia ruchomości.
W okresach zaostrzeń często pojawia się wysięk (potocznie “woda w kolanie”).

W przebiegu gonartrozy nierzadko dochodzi do powstawania torbieli Bakera.

 

choroba zwyrodnieniowa kolan

 

choroba zwyrodnieniowa kolan

DIAGNOSTYKA

W diagnostyce gonartrozy, oprócz dokładnego badania ortopedycznego, wykonuje się zdjęcia rentgenowskie na stojąco.

 

LECZENIE NIEOPERACYJNE

Istnieje wiele sposobów leczenia zmian zwyrodnieniowych kolan. W zależności od zaawansowania choroby stosuje się ćwiczenia fizyczne pod okiem rehabilitanta, zabiegi fizykoterapeutyczne, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz suplementy diety wspomagające odżywianie chrząstki.

W początkowej fazie choroby dobre efekty można osiągnąć dzięki zastrzykom z zastrzykom z kwasu hialuronowego, które podawane są przez ortopedę bezpośrednio do stawu kolanowego. W późniejszych etapach ulgę mogą przynieść tzw. blokady – to jest zastrzyki do stawu kolanowego z podaniem leku sterydowego.

 

LECZENIE OPERACYJNE

Artroskopia przynosi ulgę poprzez oczyszczenie stawu i usunięcie postrzępionych fragmentów uszkodzonych łąkotek, wolnych fragmentów chrząstki oraz wypłukanie elementów rozpadu chrząstki.

Zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe mogą wymagać radykalniejszych zabiegów np. osteotomii kości piszczelowej lub endoprotezoplastyki, czyli wszczepienia endoprotezy.