| Informacji odnośnie leczenia udzielamy pod nr tel.: 791408840 |

Torbiel Bakera

torbiel bakera

TORBIEL BAKERA - co to jest?

Torbiel Bakera (inaczej torbiel dołu podkolanowego) jest zbiornikiem płynu maziowego, który wydostał się ku tyłowi, poza obręb stawu kolanowego, do przestrzeni zwanej dołem podkolanowym. W większości przypadków jest to wypełniona płynem stawowym kaletka.

Torbiel Bakera może powstać zarówno w wyniku uwypuklenia błony maziowej, jak i w wyniku ucieczki mazi stawowej przez prawidłowe połączenie kaletki z jamą stawu.
Niektóre badania potwierdzają mechanizm zastawkowy podczas zginania i prostowania stawu, co powoduje powiększanie się torbieli.

Gdy torbiel jest niewielkich rozmiarów może nie dawać żadnych objawów i pozostać niezauważona przez chorego.

 

TORBIEL BAKERA - OBJAWY

Torbiel Bakera manifestuje się bólami stawu kolanowego, uczuciem rozpierania i obrzękiem tylnej powierzchni kolana i łydki. Poza tym często występuje uczucie obrzęku kolana po dłuższym chodzeniu, dyskomfort okolicy za kolanem, niewielkie ograniczenie wyprostu i zgięcia kolana.

U podłoża powstania torbieli Bakera leży uszkodzenie łąkotki (przyśrodkowej lub bocznej) lub zmiany zwyrodnieniowe stawu kolanowego. Wśród przyczyn wymienia się również uszkodzenia tylnej torebki stawu kolanowego oraz zapalenie kaletek okolicy dołu podkolanowego.

 

DIAGNOSTYKA

Torbiel Bakera należy różnicować z zapaleniem żył goleni, guzem naczyniowym, tłuszczakiem, włókniakomięsakiem, maziówczakiem oraz innymi stanami związanymi z obrzękiem i zmianą zarysu okolicy podkolanowej.

W przypadku podejrzenia torbieli Bakera konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG (najlepiej obu stawów kolanowych na stojąco w 2 projekcjach) oraz USG stawu kolanowego (ewentualnie rezonansu magnetycznego).

 

LECZENIE

W celu redukcji objawów torbiel Bakera można nakłuć, opróżnić z zawartości i podać w jego miejsce lek przeciwzapalny (steryd). Niestety takie postępowanie bardzo rzadko daje trwałe wyleczenie.

W celu trwałego wyleczenia konieczna jest artroskopia kolana w celu naprawienia uszkodzenia będącego przyczyną przedostawania się płynu poza staw kolanowy.

W trakcie zabiegu wycina się torbiel.

Jeśli w trakcie badania artroskopowego zlokalizuje się uszkodzenie łąkotki, należy to uszkodzenie naprawić. W około 50% przypadków, w stawie poza Torbielą Bakera, istnieje inna patologia stawu kolanowego wymagająca leczenia w trakcie artroskopii.

Poza uszkodzeniami łąkotek występują również chondromalacja rzepki, zmiany zwyrodnieniowe stawu, czy oddzielająca jałowa martwica kostno – chrzęstna.