| Informacji odnośnie leczenia udzielamy pod nr tel.: 791408840 |

Torbiel Bakera

torbiel bakera

TORBIEL BAKERA - co to jest?

Torbiel Bakera (inaczej torbiel dołu podkolanowego) jest zbiornikiem płynu maziowego, który wydostał się ku tyłowi, poza obręb stawu kolanowego, do przestrzeni zwanej dołem podkolanowym. Gdy jest niewielkich rozmiarów może nie dawać żadnych objawów i pozostać niezauważona przez chorego.

 

OBJAWY

Torbiel Bekera manifestuje się bólami stawu kolanowego, uczuciem rozpierania i obrzękiem tylnej powierzchni kolana i łydki.
U podłoża powstania torbieli Bakera leży uszkodzenie łąkotki (przyśrodkowej lub bocznej) lub zmiany zwyrodnieniowe stawu kolanowego. Wśród przyczyn wymienia się również uszkodzenia tylnej torebki stawu kolanowego oraz zapalenie kaletek okolicy dołu podkolanowego.

 

DIAGNOSTYKA

W przypadku podejrzenia torbieli Bakera konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG (najlepiej obu stawów kolanowych na stojąco w 2 projekcjach) oraz USG stawu kolanowego (ewentualnie rezonansu magnetycznego).

 

LECZENIE

W celu redukcji objawów torbiel Bakera można nakłuć, opróżnić z zawartości i podać w jego miejsce lek przeciwzapalny (steryd). Niestety takie postępowanie bardzo rzadko daje trwałe wyleczenie.
W celu trwałego wyleczenia konieczna jest artroskopia kolana w celu naprawienia uszkodzenia będącego przyczyną przedostawania się płynu poza staw kolanowy.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

BIULETYN

Akceptację "Politykę prywatności"

Email marketing powered by FreshMail