| Informacji odnośnie leczenia udzielamy pod nr tel.: 791408840 |

Uszkodzenia łąkotek


uszkodzenia łąkotek

 

 

PRZYCZYNY USZKODZENIA ŁĄKOTEK

Uszkodzenia łąkotek są efektem pojedynczego urazu lub sumujących się mikrourazów. Urazy sportowe uznawane są za jedną z głównych przyczyn uszkodzenia łąkotek. Także urazy związane z wykonywaną pracą stanowią ważną przyczynę uszkodzeń łąkotek, ale w odróżnieniu od urazów sportowych, częściej powodują uszkodzenia przewlekłe w wyniku istniejących zmian zwyrodnieniowych łąkotki.
Najczęstszym mechanizmem uszkodzenia łąkotki jest rotacja goleni wykonywana podczas wyprostu kolana. Łąkotka przyśrodkowa jest znacznie mniej ruchoma niż łąkotka boczna, zostaje zakleszczona między kością udową, a piszczelą. Przeważającym typem uszkodzenia łąkotki jest rozerwanie tylnego jej rogu.

Łąkotka przyśrodkowa ulega uszkodzeniu 5-7 krotnie częściej niż łąkotka boczna.

 

OBJAWY

Wśród typowych dla uszkodzeń łąkotek dolegliwości należy wymienić:
– ból kolana
– uczucie przeskakiwania w kolanie
– okresowe zablokowania ruchu
– epizody „uciekania” lub „zapadania” kolana

 

 

GRUPY RYZYKA

Urazy łąkotek częste są wśród sportowców, sa to najczęściej:
-piłkarze,
-narciarze,
-tenisiści,
-gracze w squasha
-uprawiający sporty kontaktowe (rugby, zapasy)
-biegacze

Urazy łąkotek niezwiązane ze sportem (częste):
-płytkarze
-mechanicy

Osoby starsze – urazy łąkotek związane z procesami zwyrodnieniowymi

 

DIAGNOSTYKA

W diagnostyce uszkodzenia łąkotki najistotniejsze jest umiejętnie i rzetelnie przeprowadzone badanie ortopedyczne kolana. Przy pomocy szeregu tzw. testów łąkotkowych doświadczony ortopeda jest w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić rodzaj uszkodzenia. Konieczne jest też wykonanie RTG stawu kolanowego w 2 projekcjach. W uzasadnionych przypadkach warto poszerzyć diagnostykę o USG i/lub rezonans magnetyczny.

 


uszkodzenia łąkotek

 

LECZENIE

Uszkodzona łąkotka dająca objawy bólowe wymaga leczenia operacyjnego – artroskopii kolana. O ile to możliwe dąży się do zachowania łąkotki w całości – warunkiem jest jednak umiejscowienie uszkodzenia w tzw. przytorebkowej części łąkotki, ponieważ tylko w tym miejscu łąkotka jest ukrwiona, co umożliwia jej regenerację po zeszyciu. Jeśli uszkodzenie nie kwalifikuje się do naprawy, należy usunąć niestabilne fragmenty łąkotki (meniscektomia).