| Informacji odnośnie leczenia udzielamy pod nr tel.: 791408840 |

Uszkodzenia łąkotek


uszkodzenia łąkotek

 

 

PRZYCZYNY USZKODZENIA ŁĄKOTEK

Uszkodzenia łąkotek są efektem pojedynczego urazu lub sumujących się mikrourazów. Urazy sportowe uznawane są za jedną z głównych przyczyn uszkodzenia łąkotek. Także urazy związane z wykonywaną pracą stanowią ważną przyczynę uszkodzeń łąkotek, ale w odróżnieniu od urazów sportowych, częściej powodują uszkodzenia przewlekłe w wyniku istniejących zmian zwyrodnieniowych łąkotki.
Najczęstszym mechanizmem uszkodzenia łąkotki jest rotacja goleni wykonywana podczas wyprostu kolana. Łąkotka przyśrodkowa jest znacznie mniej ruchoma niż łąkotka boczna, zostaje zakleszczona między kością udową, a piszczelą. Przeważającym typem uszkodzenia łąkotki jest rozerwanie tylnego jej rogu.

Łąkotka przyśrodkowa ulega uszkodzeniu 5-7 krotnie częściej niż łąkotka boczna.

 

OBJAWY

Wśród typowych dla uszkodzeń łąkotek dolegliwości należy wymienić:
– ból kolana
– uczucie przeskakiwania w kolanie
– okresowe zablokowania ruchu
– epizody „uciekania” lub „zapadania” kolana

 

 

GRUPY RYZYKA

Urazy łąkotek częste są wśród sportowców, sa to najczęściej:
-piłkarze,
-narciarze,
-tenisiści,
-gracze w squasha
-uprawiający sporty kontaktowe (rugby, zapasy)
-biegacze

Urazy łąkotek niezwiązane ze sportem (częste):
-płytkarze
-mechanicy

Osoby starsze – urazy łąkotek związane z procesami zwyrodnieniowymi

 

DIAGNOSTYKA

W diagnostyce uszkodzenia łąkotki najistotniejsze jest umiejętnie i rzetelnie przeprowadzone badanie ortopedyczne kolana. Przy pomocy szeregu tzw. testów łąkotkowych doświadczony ortopeda jest w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić rodzaj uszkodzenia. Konieczne jest też wykonanie RTG stawu kolanowego w 2 projekcjach. W uzasadnionych przypadkach warto poszerzyć diagnostykę o USG i/lub rezonans magnetyczny.

 


uszkodzenia łąkotek

 

LECZENIE

Uszkodzona łąkotka dająca objawy bólowe wymaga leczenia operacyjnego – artroskopii kolana. O ile to możliwe dąży się do zachowania łąkotki w całości – warunkiem jest jednak umiejscowienie uszkodzenia w tzw. przytorebkowej części łąkotki, ponieważ tylko w tym miejscu łąkotka jest ukrwiona, co umożliwia jej regenerację po zeszyciu. Jeśli uszkodzenie nie kwalifikuje się do naprawy, należy usunąć niestabilne fragmenty łąkotki (meniscektomia).

 
 
 BIULETYN

Akceptację "Politykę prywatności"

Email marketing powered by FreshMail